Ermenistan, İsrail büyükelçisini Azerbaycan’a silah satışı nedeniyle geri çağırdı

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anna Nagdalyan, bugün bir basın toplantısı düzenlendi.

Düzenlenen toplantıda Nagdalyan, Erivan’ın İsrail’deki büyükelçisini, bu ülkenin Azerbaycan’a yaptığı silah satışları ile ilgili istişareler için geri çağırdığını söyledi.

“BİZİM İÇİN KABUL EDİLEMEZ”

Nagdalyan, “İsrail’in özellikle şu anda, Azerbaycan’ın Türkiye’nin desteğiyle (Karabağ’a yönelik) saldırganlığı koşullarında, Azerbaycan’a ultra modern silahlar tedarik etmesi bizim için kabul edilemez.

Bunu dikkate alarak Dışişleri Bakanlığı, İsrail’deki büyükelçisini istişareler için geri çağırmaya karar verdi” ifadelerini kullandı.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yıllardır çözüm bekleyen bölgede 27 Eylül pazar günü sabahın erken saatlerinde gerilim yeniden tırmanmıştı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun sabah cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı ve sivil kayıpların olduğu bildirilmişti.

Ermenistan ise Azerbaycan’ın “hava ve füze saldırılarına” karşılık verilerek helikopter, İHA ve tankların vurulduğunu, Azeri ordusunun can kayıplarının olduğunu açıklarken Azerbaycan Savunma Bakanlığı da, Ermenistan’ın saldırılarına karşılık verildiğini, Ermeni uçaksavar sistemlerinin imha edildiğini duyurmuştu.

TÜRKİYE HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Aralarında Rusya ve Fransa’nın da bulunduğu bazı devletler, tarafları itidalli olmaya çağırmış, Türkiye ise Azerbaycan’a talep ettiği her türlü desteği sağlayacağını açıklamıştı.

En son Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Dağlık Karabağ’daki cephe hattında gerilimin yeniden tırmanmasını kararlılıkla kınayarak çatışan tarafları askeri faaliyetlere derhal son vermeye çağırmıştı.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan’ın fiilense Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle on yıllardır anlaşmazlık içinde.

Bir cevap yazın