30 Ağustos, yurdun dört bir yanında coşkuyla kutlandı

Ülke genelinde 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99’uncu yıl dönümü kutlamaları kapsamında törenler düzenlendi.

İstanbul Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet Anıtı önünde ve birçok farklı noktada vatandaşlar bir araya geldi.

Cumhuriyet Anıtı’na sırasıyla İstanbul Valiliği, 1. Ordu Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin çelenkleri bırakıldı.

Meydandaki törenin ardından Köşger, Sivri ve Soyer, İzmir Valiliğinde tebrikleri kabul etti.

Köşger, Sivri ve Soyer, Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden etkinliklerde tören aracına binerek vatandaşların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından Hava Savunma Yüzbaşı Orçun Oral, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Konuşmanın ardından bando eşliğinde tören geçişi gerçekleştirildi.

Askerlerin geçişi sırasında ellerindeki Türk bayraklarıyla törene katılan halk sevgi gösterisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajının okunmasıyla devam eden tören, halk oyunları ve mehter takımı gösterisi ile son buldu.

Protokol üyeleri, törenin ardından Fatih Sergi Salonunda yer alan Atatürk Fotoğraf Sergisi’ni gezdi.

Vali Yaşar Karadeniz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, valilik önünde tebrikleri kabul etti.

Aydın Valiliği önünde düzenlenen törende, Vali Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Albay Hakkı Haktan Armağan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.

Jandarma Yüzbaşı Ömer Kahraman tarafından günün önemine ilişkin yapılan konuşmanın ardından Vali Aksoy, valilik binasında tebrikleri kabul etti.

Çelenk sunma programının sona ermesiyle Vali Funda Kocabıyık, Uşak Valiliğinde tebrikleri kabul etti.

15 Temmuz Şehitleri Meydanı’nda devam eden törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının ardından öğrenciler tarafından günün anlamına ilişkin şiirler okundu.

Denizli Valiliği önündeki törende Vali Ali Fuat Atik, 11. Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Cengiz Güven ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Valilik makamında askeri erkan, daire müdürleri, kuruluş temsilcileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sivil vatandaşların katılımıyla tebrikat gerçekleştirildi.

Valilik önünde devam eden törende Vali Atik, Garnizon Komutanı Güven ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan, araç üzerinde Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda vatandaşların bayramını kutladı.

Halk oyunları gösterisinin sunulduğu programda tören geçişi gerçekleştirildi.

Konya Askeri Şehitliği’ni ziyaret ile devam eden törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı’na ilişkin mesajı okundu.

Hava Pilot Yüzbaşı Ender Kendirli de törende yaptığı konuşmada, Büyük Taarruz’la elde edilen zaferle vatan topraklarının işgalden kurtarılmasının yanında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin sağlam temellerinin kuruluş sürecinin de başladığını söyledi.

Törende Kıbrıs Meram Anadolu Lisesi öğrencileri Sedanur Yıldız ve Ali Akkaya şiir okudu.

30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında Şehitlik’te, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce organize edilen badminton, bilardo, jimnastik, satranç ve tekvando müsabakalarında dereceye giren sporcular adına temsili madalya takdimi yapıldı.

Aksaray’da 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na Valilik ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu.

Törende konuşan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Türk Milleti’nin binlerce yıllık şanlı tarihinde birbirinden kıymetli sayısız zaferler olduğunu hatırlattı.

İsmet Paşa Caddesi’nde devam eden kutlamalarda Vali Mehmet Alpaslan Işık ve Belediye Başkanı Savaş Kalaycı öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Günün anlam ve önemini anlatan konuşmalardan sonra öğrenciler şiir okudu. Kutlamalara Vali Işık ve Başkan Kalaycı’nın yanı sıra CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver ile mülki ve askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte, bando takımı ve halk oyunları gösterileri ile şiirler okundu.

Siirt’te de 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. yıl dönümü törenle kutlandı. Siirt’te kutlamalar kapsamında Vali ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.