Boğazına ekmek parçası kaçan kişi hayatını kaybetti

Yalova Bağlarbaşı Mahallesi’nde ailesiyle birlikte yemek yiyen evli ve 1 çocuk babası Volkan Bozkuş’un (35) boğazına ekmek parçası kaçtı.

Nefes almakta zorlanan Bozkuş, yere düştü. Yakınları durumu sağlık ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine adrese gelen sağlık ekiplerinin müdahale ettiği Bozkuş, kurtarılamadı. Volkan Bozkuş’un cenazesi Yalova Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

NEFES BORUSUNA CİSİM KAÇMASI DURUMUNDA NE YAPILMALI?

Boğaza yabancı cisim kaçması durumunda erken tanı ve uygun ilk yardım müdahalesi hayati öneme sahip. Kısmi tıkanıklıkta hastalarda öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum şikayetleri sık görülürken, tam tıkanıklıkta hasta öksüremez, hava açlığı içerisindedir.
“Kısmi tıkanıklıklarda hasta ile iletişim halinde olunmalı, öne doğru eğilerek yabancı cisim çıkana kadar hastanın öksürmesi sağlanmalı. Öksürmekle yabancı cismin çıkmadığı durumlarda, hastanın öne eğilmiş pozisyonda iki kürek kemiği arasına 3-5 kez vurularak yabancı cismin çıkmasına yardımcı olunmalı.

Ancak tam tıkanıklıkta erişkin veya bir yaşından büyük çocuklarda, hastanın bilinci açıksa, ‘Heimlich’ manevrası denilen hayat kurtarıcı manevra yapılmalı.

HEIMLICH MANEVRASI NASIL UYGULANIR?

Heimlich Manevrası, boğaza yemek ya da yabancı bir cisim kaçtığında uygulanan bir ilk yardım tekniğidir. Soluk borusuna kaçan cisimler de aynı yöntemle kısa sürede çıkarılabilir. Son derece kolay bir ilk yardım tekniği olan bu manevra Türkiye’de daha çok Hemlik manevrası olarak biliniyor. 

– Hastaya ayaktayken ya da oturur durumda arkadan sarılarak gövdesi kavranır.

– Bir el yumruk yapılarak, başparmak çıkıntısı midenin üst kısmına, göğüs kemiği altına gelecek şekilde yerleştirilir. Diğer el ile yumruk yapılan el kavranır.

– Kuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırılır.

– Bu hareket 5-7 kez yabancı cisim çıkıncaya kadar tekrarlanılır.

 YALNIZKEN NE YAPMALISINIZ?

Heimlich manevrasını kendi kendinize yaparak yemek borunuza takılmış bir şeyi çıkartmak mümkün.Daha güçlü olan elinizle yumruk yapın ve karnınızın üst kısmına kaburganızın bittiği yere koyun. Diğer elinizin avuç içini ise yumruğun üzerine koyun.Yumruk olan elinizi içeri ve yukarı yani diyaframa doğru güçlü bir şekilde ve ani bir hareketle bastırın; bunu birkaç kez yani boğazınıza kaçan şey çıkana kadar tekrar edebilirsiniz.