Filiz Erkal’dan İbrahim Erkal’a: Sensiz geçen anlamsız beş yıl

‘Yalnızım’, ‘Sırılsıklam’ ve ‘Canısı’ gibi unutulmaz şarkılara imza atan İbrahim Erkal, vefatının beşinci yılında unutulmadı. 12 Nisan 2017’de evinin otoparkında düşerek beyin kanaması geçiren ve bir ay komada kalan Erkal, 50 yaşında hayata veda etmişti.

İbrahim Erkal’ın eşi ve üç çocuğunun annesi Filiz Erkal, geçtiğimiz yıllarda katıldığı bir programda eşinin vefat ettiği o günü şu sözlerle anlatmıştı:

21 yaşında evlendim ben. Eşimi kaybettiğimde de 14 yıllık evliydik. O acıyla yaşamaya alışıyorsun. Özlemimiz çok büyük. Ama güçlü durmak zorundayım. Acımı yaşasam da dışarıya pek yansıtmıyorum. Üç evladım var. Onlar için dik durmam gerek. Eğer kendimi salarsam eşimin bana kızacağını düşünüyorum.

“Bana hep bir yere gitmiş de gelecekmiş gibi geliyor” diyen Erkal, “Hala o duygu içerisindeyim. Biraz da bebeğimin olması beni oyaladı. Allah sanki kızım Elif Su’yu bana bir teselli, bir uğraş gibi gönderdi. Eşim komaya girdiğinde bebeğim 12 günlüktü, vefat ettiğinde de 43 günlüktü” ifadelerini kullanmıştı.

“O GECE ‘GİTME!’ DEDİM”

Filiz Erkal, sözlerine; “O gece evdeydim. Sabah bebeğin kontrolü için hastaneye gittik. Eşimin yüksek tansiyon sorunu vardı. Misafirlerimiz vardı. 21.00 gibi evden çıktı. Normalde eşime hayatta ‘Gitme, arkadaşlar gelecek’ demezdim ama nedense o gün ‘Gitme!’ dedim, ‘Yok’ dedi. Zaten 00.00’da siteye giriş yapmış ama bana haber 02.30’da geldi. O da komşum kızını hastaneye götürmese sabaha kadar hiç bulunamayacaktı. Vale getirmiş, sonra çıkmış. Beni güvenlik aradı. Öyle öğrendim” diye devam etmişti.

“EŞİM HALKIN SANATÇISIYDI”

“Sanat dünyasından çok arayan soran olmadı” diyen Erkal, “İlk sene anma programı hazırladık. Davet ettiğim halde kimse gelmedi. İbrahim’in de çok sevdiği dostlarını aradım. Gelmediler. İkinci yıl da ben kimseyi çağırmadım. Çağırsam da gelmiyorlar çünkü… İşleri olup da gelmeyen olabilir ama birebir telefon açtığımda ‘Geleceğim’ deyip gelmemeleri garip… Ama önemsedim mi, hayır. Çünkü onu seven bir halk var. Eşim halkın sanatçısıydı ve halk onu çok seviyor. Bu çok daha önemli” şeklinde konuşmuştu.

“NURLARDA UYU SEVGİLİM”

2003 yılında nikah masasına oturduğu İbrahim Erkal’ı unutmayan Filiz Erkal, eşinin vefatının beşinci yıl dönümünde duygusal bir yazı kaleme aldı.

Eşinin fotoğrafını paylaşan Erkal, gönderisinde “Sensiz geçen anlamsız 5 yıl… Sadece özlem… Mekanın cennet olsun, nurlarda uyu canım sevgilim” ifadelerini kullandı. Erkal’ın paylaşımına; Emine Ün, Ceylan, Ferman Toprak, Latif Doğan gibi birçok ünlü isimden yorum yağdı.