MUŞ’TA MAYIS AYINDA 5 METRE KAR MÜCADELESİ

MUŞ (DHA) – MUŞ İl Özel İdaresi, mayıs ayında yer yer 5 metreye yüksekliğe ulaşan karla mücadelesini sürdürüyor. Kar ve tipi nedeniyle 5 aydır kapalı olan Çavuştepe yolunu tek şeritle ulaşıma açan ekipler, bölgede yol genişletme çalışması yapıyor.

Türkiye‘nin birçok yerinde bahar keyfi yaşanırken, Muş’ta kara kıştan kalma günler yaşanıyor. Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte kapanan 10 köy ve 21 mezraya ulaşım sağlanan 2800 rakımlı Çavuştepe yolunu açmak için il özel idaresi ekipleri, çalışma başlattı. İl özel İdaresi ekipleri, kar kalınlığının yer yer 5 metreyi aştığı yolda 1 kilometrelik mesafeyi 5 saatte temizleyebildi. Bir hafta süreyle kar ve arazi engeliyle mücadele eden ekipler, 23 kilometrelik tek aracın geçebileceği tünel gibi bir yol açtı. Ekipler, iş makineleriyle yolu genişletmek için çalışma başlattı.

İl özel idaresi olarak mayıs ayına rağmen karla mücadele mesailerini sürdürdüklerini belirten iş makinesi operatörü Necati Arslan, ’10 köy ve 21 mezraya ulaşımın sağlandığı Üçevler Grup Köy Yolu’nun alternatifi olup 5 aydır kapalı olan Çavuştepe yolu, bir haftalık çalışmamızın sonucu ancak ulaşıma açıldı. Yer yer tipi ve fırtına nedeniyle kar kalınlığının 5 metreyi aştığı yolda, 1 kilometrelik yolu 5 saatte ancak ilerleyebildik’ dedi.

‘MİLLET DENİZ KEYFİ YAPARKEN, BİZLER KARLA MÜCADELE EDİYORUZ’

5 aydır ulaşıma kapalı Çavuştepe yolunu bir haftada ancak ulaşıma açabildiklerini söyleyen il özel idaresi çalışanı Reşit Şimşek ise, ‘Millet batı illerinde sıcak havada deniz keyfi yaşarken, biz de mayıs ayında burada karla mücadele ediyoruz’ diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı / Güncel